Kraftig oppgang etter fremleggelse av kvartalsrapport.
“GSF rapporterte et driftsresultat for tredje kvartal 25 på -6 millioner kroner, under konsensus på 15 millioner kroner. Oppdrettskostnadene for tredje kvartal endte på 70 kroner/kg mot det langsiktige målet på 60 kroner/kg, drevet av lave gjennomsnittlige slaktevekter og nedskrivning av biomasse på grunn av høye sjøtemperaturer og gjellesykdom. Kostnadene forventes å synke i fjerde kvartal, men forbli over 60 kroner/kg. For 2026 guider GSF 31 000 tonn i 2026, i tråd med konsensus,” skriver analytiker Theodor Aleksander Rosenberg i meglerhuset Fearnley Securities i en notat til sine kunder.
Les også: Magert Q3-resultat for “nye Grieg Seafood”
“GSF annonserte et innledende utbytteestimat på fire milliarder kroner, tilsvarende 35 kroner/aksje, etter at transaksjonen ble avsluttet i fjerde kvartal (salg av Finnmark og Canada til Cermaq). Dette er i tråd med våre estimater. Transaksjonen er godkjent av norske og amerikanske konkurransemyndigheter, og prosessen med kanadiske myndigheter pågår.”

Grieg-aksjen stiger kraftig, med hele ni prosent, i livlig handel på Oslo Børs torsdag formiddag.
Rosenberg tror dette skyldes investorfokus på milliardutbyttet.
“Oppsummert anser vi rapporten som positiv og reduserer risikoen for forventningene til utbytte, og guidingen for 2026 er i tråd med konsensus. Selv om tallene var svake, var dette i stor grad forventet etter den svake tradingoppdateringen for tredje kvartal, og fokuset i dag vil sannsynligvis forbli på det potensielle utbyttet. Justert for et utbytte på 35 kroner, handles aksjen til 8,5x resultat per aksje for Fearnley Securities’ estimat for 2026, som er under Måsøval på 9,8x (tilsvarende slaktevolumer) og det bredere markedet på 12x,” skriver Fearnley-analytikeren videre.






