FiiZK kapret storkontrakt for lukkede merder til Mowi

Nyheter
0

Ikke en spesielt godt skjult hemmelighet.

FiiZK har blitt tildelt kontrakt for levering av fire lukkede Protectus-systemer til en ikke-navngitt kunde i Norge, ifølge en melding onsdag.

Protectus-systemene vil etter planen bli levert i serier på to innen utgangen av 2026 og begynnelsen av 2027.

Under Mowis tredjekvartalsprestasjon i forrige uke ble det kjent at selskapet vil bestille fire lukkede merder. Mowi opplyste da ikke hvem som skulle levere disse merdene.

Men hvis man så ekstra nøye etter på slidene i presentasjonen, kunne man se logoen til Fiizk tydelig synlig, skriver Finansavisen.

– Med denne tildelingen, støttet av de nylig innførte statlige incentivene, går markedet for lukkede oppdrettssystemer, ledet av FiiZK, inn i en ny modenhetsfase, sier administrerende direktør Jan Erik Kvingedal i FiiZK.

Jan Erik Kvingedal, administrerende direktør hos FiiZK. Foto: Kjartan Aa Berge

Nekkar eier 39 prosent av FiiZK i dag, og har opsjon på å kjøpe resten av aksjene.

Danske Bank-analytiker Tomas Helgø uttalte i forrige uke at han trodde en ordre fra Mowi var rett rundt hjørnet.

– Mowi har allerede tre eldre merder fra FiiZK i drift i dag, og vi ser på det som veldig sannsynlig at selskapet kommer til å bestille disse fire merdene fra Fiizk, sa han.