Dette tror Sparebank1 Markets blir utfallet av fusjonssamtalene mellom NRS og NTS

Nyheter
0

Tautrekkingen er i gang.

Torsdag ble det, ikke spesielt overraskende, kjent at det er innledet fusjonssamtaler mellom Norway Royal Salmon (NRS) og NTS-datter SalmoNor. Samtidig fikk NRS-sjef Charles Høstlund beskjed av styret om å pakke sakene sine. Høstlund erstattes, inntil videre, av konserndirektør og mangeårig aksjeanalytiker Klaus Hatlebrekke.

NTS har aksjemajoritet i NRS og eneaksjonær i SalmoNor, og bør ha gode forutsetninger for å fremforhandle en fusjonsavtale mellom de to oppdrettselskapene.

Mindre synergier
Sparebank 1 Markets-analytiker Knut-Ivar Bakken mener at det er for tidlig å konkludere den potensielle fusjonen mellom NRS og SalmoNor, siden det ikke har vært noen indikasjoner på den relative verdsettelsen.

Imidlertid, alt annet likt, mener Bakken at det kombinerte selskapet vil bli mer relevant for investorer som følge av sin størrelse, men ser samtidig bare mindre synergier mellom selskapene ettersom de opererer i forskjellige regioner.

Etter meglerhusets syn er en “fair relativ verdsettelse” rundt 60 prosent, i intervallet 57-61 prosent, for eksisterende NRS-aksjonærer. På denne relative verdsettelsen vil NTS ha rundt 81 prosent av det kombinerte selskapet.

Tillit
“Vi mener det er viktig for NTS å sikre at den relative verdsettelsen blir sett på som rettferdig for eiere av NRS siden de er avhengig av tillit blant investorer”, skriver Bakken i en analyseoppdatering fredag, melder TDN Direkt.

Sparebank 1 Markets vil fortsatt kjøpe NRS-aksjen etter gårsdagens annonsering da det er noen positive elementer i en sammenslåing. Kjøpsanbefalingen på NRS opprettholdes med et kursmål på 270 kroner pr aksje.

Ved lunsjtider fredag faller NRS-aksjen 1,5 prosent, mens NTS faller 0,8 prosent.