– Dette er selvsagt bittert når investeringen er gjort

Nyheter
0

Firda Seafood Group advarer mot overoptimisme om lukket teknologi.

Like før jul la fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap) ut et høringsforslag om bruk av nedjustert kapasitet etter trafikklyssystemet. I forslaget fremgår det at oppdrettere som har fått nedjustert kapasitet likevel kan bruke denne kapasiteten i anlegg med nullutslippsteknologi.

I produksjonsområdene med røde lys, PO3 og PO4, har oppdretterne et betydelig nedtrekk i MTB (maksimal tillatt biomasse). En av dem som har vært klare for å konvertere til lukket teknologi er Firda Seafood Group i Gulen. Samfunnskontakt Øyvind Kråkås legger ikke skjul på at de lenge lenge har vært innstilt på det.

– Vi har selv et lukket anlegg liggende som vi venter på å kunne ta i bruk, men det har vist seg omfattende å få dette godkjent, uttaler han til iLaks.

Les også: Er ikkje null utslepp best?

Gått for fort frem
Nå innser han at de har brukt mye penger på en teknologi som ikke synes tilstrekkelig utprøvd.

– Dette er selvsagt bittert når investeringen er gjort, men det har sammenheng med alvorlige uhell som har skjedd med denne typen teknologi, sier Kråkås.

Han tror at både næringen og politikerne har vært for optimistiske med hensyn til troen på at en massiv overgang til robuste lukkede løsninger er nært forestående.

– Dette viser nok at man har gått litt for ivrig frem i kommersialiseringen, og det er noe vi advarer mot i det videre utviklingsarbeidet, sier han.

Øyvind Kråkås er samfunnskontakt hos Firda Seafood Group. Foto: Kjartan Aa Berge

– Hastverk er lastverk
I det gjeldende regelverket er det ikke mulig å konvertere nedtrukket MTB fra åpne anlegg over i lukkede.

Kråkås har merket seg at Mattilsynet har understreket at lukkede systemer i sjø må kontrolleres på samme måte som lukkede systemer på land.

– Dette viser at Mattilsynet som instans er sunt skeptiske til fiskevelferden i uprøvd teknologi, sier han og bemerker:

– Hastverk er lastverk, når biologi og utstyr skal fungere sammen.

Advarer mot ensidig fokus
I sitt høringssvar til regjeringens forslag om bruk av nedjustert kapasitet etter trafikklyssystemet, har Firda Seafood Group påpekt at det som er lagt frem ikke svarer ut Stortingets krav om en miljøfleksibilitetsordning.

– Forslaget skaper en forskjellsbehandling mellom produksjonsområdene, sier Kråkås.

– Dessuten legger forslaget opp til en ny konsesjonsklassifisering for inndratt volum, stikk i strid med Havbruksutvalget sitt råd om forenkling, legger han til.

Han og Firda Seafood advarer også mot en ensidig satsing på lukket teknologi.

– Det er ikke i tråd med prinsippet om teknologinøytralitet, og tar heller ikke innover seg den uavklarte risikoen det medfører med hensyn til fiskevelferd og rømmingssikkerhet, avslutter samfunnskontakten.