Invertapro har flyttet inn i nye produksjonslokaler og er klare for å levere larver til fiskefôrprodusentene.
Forskningsrådet står bak samfunnsoppdraget om bærekraftig fôr til husdyr og fisk. Initiativet har som mål om at alt fôr til oppdrettsfisk og husdyr skal komme fra bærekraftige kilder og bidra til å redusere klimagassutslippene i matsystemene. Målsettingen for laksefôr er at andelen skal opp fra åtte prosent i dag til 25 prosent i 2034.
Blant ingrediensene som det er rettet oppmerksomhet mot i forskningsinitiativet finner vi insekter. Invertapro på Voss har lenge jobbet med å avle opp sorte soldatfluelarver, såkalte BSF-larver, som blant annet kan brukes som ingrediens i laksefôr. Nylig har bedriften flyttet inn i nye fabrikklokaler og er klar for et nytt sprang.
– Vi mener at vi nå har fått risikoen signifikant ned og har fått gode svar på de spørsmålene som er blitt stilt. Så det neste steget for oss er å gå over i den kommersielle fasen, sier daglig leder Alexander Solstad Ringheim til iLaks.
Store samarbeidspartnere
Den nye fabrikken er lokalisert i symbioseparken Voss Virka på Voss. I denne parken vil det største renovasjonsselskapet i Vestland, BIR, ta i bruk sitt splitter nye biogassanlegg i november.
Ifølge Ringheim er det ikke tilfeldig at de har lokalisert seg der.
– Vi har jobbet med avfallsselskapet og ser på alle typer matressurser som vi kan bruke, inklusiv slam fra oppdrett. I dag benytter vi ingrediensene som er tillatt i EU på de varene som vi selger, forklarer han.
I tillegg til dette samarbeidet har larveprodusenten også jobbet tett med Norgesgruppen.
– Norgesgruppen har sidestrømmer som de ønsker å få mest mulig ut av og få tilbake som gjødsel eller fôr, forklarer Ringheim.
– Sidestrømmer?
– Det er gammel frukt og grønnsaker, og andre restprodukter som ikke er blitt solgt. Dersom man kan få dette tilbake som fôr til fisk, høns eller gjødsel er det en fantastisk historie, svarer han.

Nesten baconcrisp
Den daglige lederen har klokkertro på at BSF-larver, som i tørket tilstand har en konsistens og smak som kan minne om baconcrisp, kan fungere godt som ingrediens i fôr. Særlig til fisk.
– Det vi vet er at fisk spiser insekt i naturen. 70 prosent av dietten i tidligfase. Så det er åpenbart en grunn til det, påpeker Ringheim.
På plass i nyinnflyttede lokaler er Invertapro-sjefen altså nå klar til å ta en posisjon som leverandør i laksefôrmarkedet. Selv om han er sterk i troen på produktet sitt vet han at listen ligger høyt.
– Når vi produserer må vi enten kunne produsere i store volum, og derav ha stor produksjonskapasitet, og eller kunne konkurrere på at det er noen spesielle attributter på våre produkter som gjør det litt unikt i forhold til konkurrerende produkter, bemerker han.

Sirkulering av 1,2 millioner tonn matavfall
I dag kommer 92 prosent av fôringrediensene fra utlandet. Denne andelen skal etter planen ned til 75 i 2034. Økt internasjonal uro og større geopolitiske bevegelser har også gjort at fokuset på matsikkerhet og beredskap har tiltatt.
Alexander Solstad Ringheim tror at det derfor bør ligge godt til rette for produksjon av larver til fiskefôr i Norge.
– Vi har 1,2 millioner tonn med matavfall som genereres hvert år. Dette kan konverteres og omdannes til fôr. Dersom vi kunne fått en god andel av dette tilbake igjen som fôr ved å bruke matavfallet til larvene, har vi en helt gratis ressurs, fremhever han.
– Det er mye enklere enn å drive landbruk på fjellet, smiler Ringheim.

 
		 
			





