Ordfører i Lebesby, Kristin Johnsen (Ap), er likevel glad når hun ser hvilket selskap som overtar eierskapet i Grieg Seafood Finnmark.
Torsdag morgen kom nyheten om at Cermaq kjøper Grieg Seafoods virksomheter i Finnmark, samt British Columbia og Newfoundland i Canada. Kjøpesummen er 10,2 milliarder kroner.
– Det har vært spekulert i, men litt overraska blir man. Jeg stoler på Griegs avgjørelse, og jeg er positiv til Cermaq, så jeg er trygg på at både lokalsamfunnet og miljøet er ivaretatt, sier ordfører i Lebesby, Kristin Johnsen, til NRK.
I Lebesby skal Grieg Seafood sette i gang et nytt smoltanlegg til 1,1 milliarder kroner. Anlegget skal produsere 3.000 tonn med post-smolt fra 2026, og vil skape ti nye arbeidsplasser i kommunen.
Les også: Mitsubishi-eide Cermaq fester grepet i Finnmark idet ny stor lakseaktivitet flagges ut
– Det er alltid viktig å følge med når store endringer skjer, spesielt med en så stor aktør som Cermaq. Vi håper at dette skal gi muligheter for utvikling og lokal verdiskaping for Lebesby, men også regionen Finnmark, sier Johnsen videre til NRK.
– Da blir det enda viktigere at småkommunene blir lytta til, sånn at veksten brukes til å styrke lokalsamfunnene og miljøet, ikke svekke det.
Grieg Seafood Finnmark har 309 ansatte, med oppdrettsanlegg i Alta, Loppa, Nordkapp og Hammerfest.
I 2024 begynte Cermaq å bygge et nytt smoltanlegg i Hasvik. Når anlegget er ferdig, vil storsatsingen gjøre Cermaq til landsdelens største på smolt.