Det har så langt vært en mild vinter, men fôrsalget er likevel fallende

Nyheter
0

Lettere biomasse preger salget av fiskefôr.

Dagsferske tall fra Akvafakta viser at fôrforbruket endte på 225.950 tonn i oktober – ned en prosent fra samme måned i 2024.

Fallet i fôrsalget skjer til tross for at sjøtemperaturene, i gjennomsnitt 11,6 grader celcius, var 0,6 grader mildere enn hva tilfellet var i oktober ifjor.

Slankere varelager
En del av forklaringen bak fallende fôrsalg er at biomassen, varelageret i sjøen, er marginalt lavere enn hva tilfellet var i fjor. I forrige uke rapporterte iLaks at det ved månedsskiftet sto 892.027 tonn laks i norske oppdrettsmerder.

Også ørretbiomassen er fallende.

Ifølge Akvafakta sto det 48.800 tonn regnbueørret i merdene ved månedsskiftet. Det er en nedgang på to prosent fra samme tidspunkt i 2024. For ørret, isolert sett, falt fôrsalget med hele ni prosent i oktober.

Billigere
Samtidig har fôret blitt billigere.

Drevet av fallende prisnivå for flere av de viktigste innsatsfaktorene var fôrprisen i tredje kvartal den laveste som er registrert siden andre kvartal 2022.