Canadisk storoppdretter gir JBS konkurranse om Huon Aquaculture.
6. august ble det kjent at den brasilianske kjøttgiganten JBS hadde inngått avtale om kjøp av 100 prosent av aksjene i den australske lakseoppdrettere Huon. Kort tid etter dette kom imidlertid gruvemilliardæren Andrew Forrest med signaler om et bud på Huon.
JBS svarte raskt, med et nytt og forbedret bud, på 3,85 dollar per aksje, på Huon fredag 13. august. Budet var betinget av et minimum akseptvilkår på 50,1 prosent.
Ny vri
Sent mandag kveld dukket det opp rapporter om enda en mulig vri i oppkjøpskampen.
Nå har canadiske Cooke Aquaculture, ifølge Australian Financial Review (AFR), gjort det kjent at at selskapet ikke har gitt opp håpet om å kjøpe den tasmanske oppdretteren.
Dette følger spekulasjoner om at JBS sitt bud på 36.000-tonneren Huon kan bli avvist av Australian Foreign Investment Review Board.
Godkjenning
AFR sine kilder sier at investeringsbankieren David Williams’ firma Kidder Williams er engasjert av Cooke. Williams vil ikke bekrefte dette, men sier at JBS ‘sjanser til å få FIRB-godkjenning er “nær null”.
– Akkurat nå trenger Huon og Tasmania et trygt par hender. Noen som vet hvordan man driver et lakseoppdrett, sier Williams, som er tidligere eier av Huon-konkurrenten Tassal.
Cooke Aquaculture, basert i Blacks Harbour, New Brunswick, er verdens sjette største lakseoppdretter.