Inge Berg mener det er forunderlig at det skal være mer lønnsomt å eie selskaper fra utlandet.
– Vi har beilere på døren som forteller oss at det er bedre å sitte i Kina, Tokyo eller Sveits for den saks skyld, og eie selskapet. Det kan sikkert være. Men om det er et bedre for samfunnet, det er et annet spørsmål.
Det sier Inge Berg, gründer og storeier i oppdrettsselskapet Nordlaks, til Dagens Næringsliv.
Berg peker på det faktum at utenlandske eiere ikke blir belemret med en særnorsk formueskatt. Nettopp dette bidro til at japanske Mitsubishi kunne strekke seg lengst i kampen om Grieg Seafoods eiendeler i Canada og Finnmark.
Les også: Mitsubishi-eide Cermaq fester grepet i Finnmark idet ny stor lakseaktivitet flagges ut
Det var ikke gitt at Mitsubishi-eide Cermaq skulle sluke Grieg. Det var definitivt norske interessenter på banen. På ryktebørsen har SalMar lenge vært den største favoritten, men også Mowi og Lerøy har vært nevnt som beilere for Griegs virksomhet i Finnmark.
– Det er helt forunderlig at det skal være mer lønnsomt å sitte utenfor landet og investere i slike foretak, sier Berg, som viser til at de største aktørene innen fiskefôr allerede er eid fra utlandet.
Han sier eierne av Nordlaks ville hatt en skatteregning på 200 millioner mindre i året om disse satt utenlands.
