Den landbaserte lakseoppdretteren har fremmet et krav på over en milliard kroner mot hovedentreprenør AF Hæhre & Contur.
Kravet gjelder grovt uaktsom utførelse av entreprenørens forpliktelser og forsettlig brudd på anleggskontrakten i forbindelse med byggingen av Andfjord Salmons landbaserte akvakulturanlegg på Kvalnes på Andøya.
Kravet gjenspeiler tidligere kommuniserte budsjettrevisjoner, inkludert det oppjusterte investeringsbudsjettet på 500 millioner kroner som ble annonsert 28. mai, samt tidligere kommuniserte endringer.
Uaktsomhet
Kravet gjelder dekning av påløpte kostnader som følge av entreprenørens angivelig grove uaktsomhet i utførelse av byggemetoder anbefalt av entreprenøren, utilstrekkelig kostnadskontroll, utilstrekkelig prosjektstyring og prioritering av arbeid, feil fakturering, og kompensasjon for kostnader og tap som følge av entreprenørens forsettlige kontraktsbrudd. Selv om konstruksjonsmetoden i seg selv er forsvarlig, stammer problemene fra entreprenørens manglende evne til å levere arbeidet innenfor den avtalte kostnadsrammen, skriver Andfjord i en børsmelding.
I løpet av de siste par månedene har Andfjord Salmon satt ut totalt 1,1 millioner smolt i bassengene K0 og K1. Smoltutsettene har vært vellykkede, med høye overlevelsesrater og solid vekst. Den pågående oppdrettsvirksomheten er ikke påvirket av kontraktsbruddet, understreker Andfjord.

Basseng K0 ble ferdigstilt i 2022, og basseng K1 ble ferdigstilt i september i år. Byggingen av det neste bassenget, K3, er nær ferdigstillelse. Behovet for ytterligere nye bassenger for splitting av biomasse og nye utsett vil ikke oppstå før våren/sommeren 2026.
Nye samarbeidspartnere
Andfjord Salmon har allerede inngått samarbeid med flere mulige nye entreprenører for ferdigstillelse av de neste to bassengene – K2 og K4 – som er en del av den pågående
utbyggingsfasen. Andfjord Salmon anslår mobiliseringskostnader på omtrent 20 millioner kroner for å erstatte den nåværende hovedentreprenøren.
Entreprenørskiftet forventes å ha en ikke-vesentlig effekt på selskapets produksjonsplaner.
På grunn av Andfjord Salmons krav på over en milliard kroner, har selskapet holdt tilbake ytterligere betaling av fakturaer til AF Hæhre & Contur.






