Kommunestyret har sagt sitt. Nå er det landbaserte lakseoppdrettsanlegget nærmere realisering.
Kommunestyret vedtok detaljreguleringen for Langnes Laks’ planlagte industriområde på Isnestoften i Alta, tirsdag denne uken. Det skriver NRK. Kommunestyret mener at planene er i tråd med med gjeldende områdeplan, og intensjonene med å få på plass et sjørettet område på Langnes.
Dermed er Langnes Laks ett steg nærmere å få RAS-anlegget sitt i havn.
Fylkeskommunen snudde
iLaks har tidligere omtalt prosjektet, som i fjor høst fikk grønt lys fra Finnmark fylkeskommune. Fylkeskommunen mente først at planene ikke var miljømessig forsvarlige, men snudde etter at Langnes Laks klagde på vedtaket.
Les også: Smoltprosjektet ble ikke vurdert som miljømessig forsvarlig. Nå har Langnes Laks fått viljen sin
Selskapet har tidligere landet en godkjenning fra Mattilsynet, etter en seig behandlingsrunde.
I en utviklingsfase
Langnes Laks ønsker å bygge et anlegg med en årsproduksjon på 20 millioner smolt av en størrelse på inntil én kilo.
Selskapets regnskap for 2024, som er det siste tilgjengelige årsregnskapet, peker mot at det er lagt ned mye ressurser i satsingen. Driftsresultatet endte på minus 1,2 millioner kroner, og ved årsslutt hadde Langnes Laks eiendeler til en verdi av 26,9 millioner kroner og en egenkapital på 8,2 millioner.
– Selskapet er i en utviklingsfase uten operativ drift, med hovedfokus på planlegging og forberedelser til etablering, sa daglig leder Geir Spiten til iLaks i høst.
Les også: – Nå har jeg ventet på Mattilsynet i 63 uker, så jeg vet ikke hvilken illusjon man skal ha lenger






