Men sjøbasert virksomhet dominerer fortsatt selskapets salgsinnntekter.
Utstyrsleverandør AKVA group leverte en omsetning på 959 millioner kroner i årets tredje kvartal, en nedgang på 14 prosent sammenlignet med tredje kvartal 2025.
Samtidig økte lønnsomheten. EBITDA landet på 170 millioner kroner, en økning på 15 prosent sammenlignet med tredje kvartal 2025.
Selskapet rapporterer en ordreinngang på 714 millioner kroner i kvartalet og en ordrereserve på 2.718 millioner kroner ved utgangen av tredje kvartal. 44 prosent av ordrereserven er knyttet til landbaserte anlegg, noe som gir et solid grunnlag for fortsatt organisk vekst inn i 2027.
Les også: Islandsk firkløver vil investere inntil 46 milliarder kroner i landbasert laks
Den strategiske gjennomgangen ble avsluttet i oktober, noe som resulterte i en transaksjonsavtale med japanske Yanmar om et anbefalt frivillig kontanttilbud på 161 kroner per aksje for alle aksjer i AKVA. Transaksjonen forventes å bli fullført i fjerde kvartal, underlagt oppfyllelse av regulatoriske krav. Transaksjonsrelaterte kostnader knyttet til transaksjonen vil bli kostnadsført i fjerde kvartal.
Sea Based, den historisk klart viktigste divisjonen i selskapet, omsatte for 666 millioner kroner i kvartalet. AKVA ser fortsatt sterk fremgang for konsepter innen dypddrift.
Selskapet sikter mot en omsetning på minimum fem milliarder kroner og en driftsmargin på ni prosent i 2027.



