Stortinget vedtok avvikling, men regjeringen mener det er nødvendig å beholde Prisrådet for havbruk enda litt lenger.
Stortinget vedtok fredag 5. juni å avvikle normpriser i havbruk, og prisrådet som forvalter dette, fra og med inntektsåret 2027. Regjeringen ble da bedt om å fremme et forslag for avvikling av rådet.
I regjeringens forslag for skatter og avgifter, som følger med statsbudsjettet for 2027, kommer det imidlertid frem at de ikke vil kutte rådet helt enda.
Statsbudsjettet foreslår å sette av 20,1 millioner kroner til prisrådet for det kommende året.
Vil unngå «uthuling» av grunnrenteskatten
Finansdepartementet skriver at Stortingets anmodning ikke sa noe om hvordan inntektsfastsettingen i grunnrenteskatten skal være etter en avvikling av prisrådet. Flere har sett avviklingen av prisrådet som et første steg på veien mot å bli kvitt grunnrenteskatten på havbruk.
Les også: – Avvikling av Prisrådet for havbruk betyr ikke avvikling av grunnrenteskatten
«For å unngå at grunnrenteskatten uthules, etterlevelseskostnadene øker og forutsigbarheten avtar, mener regjeringen det er nødvendig at prisrådet videreføres for inntektsåret 2027. Regjeringen tar sikte på å sende et forslag på høring våren 2027 slik at en nærmere vurdering og forslag kan legges frem i statsbudsjettet for 2028,» skriver Finansdepartementet.
Dermed tar regjeringen sikte på å legge frem et avviklingsforslag først til neste høst.

Departementet understreker at det er behov for videre utredning, og at tiltak må sendes på høring før regjeringen kan legge frem forslag for Stortinget
Omstridt prisråd
Normprisrådet er underlagt Finansdepartementet, og jobber med å sette priser for laks, ørret og regnbueørret tilsvarende markedsverdien ved merdkanten. Prisene brukes for å beregne grunnrenteskatten på havbruk.
Rådet har vært mye omdiskutert og kritisert av oppdrettere, og store deler av laksenæringen trakk et lettelsens sukk da Stortinget vedtok avvikling i sommer.
– Dette er svært gledelig. Vi har over lang tid advart mot at normprisrådet har skapt unødvendig byråkrati, økt usikkerhet og svekket tilliten mellom næringen og myndighetene. At et flertall nå vil avvikle ordningen er et viktig og riktig steg, sa Geir Ove Ystmark, administrerende direktør i Sjømat Norge, da Stortingets vedtak ble kjent.
Finansdepartementet kartlegger nå alternativer til normprisrådet, som kan sikre riktig prising av inntekter og kostnader for å beregne grunnrenteskatten.



