Markedet sendte resultatene i nedoverbakke for edelfisk-oppdretter

Lave priser gjorde innhogg hos E. Karstensen Fiskeoppdrett.

Selskapet produserer såkalt edelfisk – laks som anses å ha høy kvalitet – i Kinn kommune i Vestland, der de har fire lokaliteter i samdrift med Marø Havbruk.

E. Karstensen omsatte i 2025 for 174,3 millioner kroner. Driftsresultatet var 48 millioner kroner lavere i fjor enn året før. Resultatet før skatt sank med 52,6 millioner kroner. Årsberetningen forklarer i hovedsak nedgangen med en betydelig reduksjon i gjennomsnittlig salgspris.

Selv om resultatene ble betraktelig redusert, holdt E. Karstensen seg på plussiden – om enn med et langt mer beskjedent overskudd enn i foregående år, på 7,2 millioner kroner etter en negativ skattekostnad. Sist gang selskapet hadde et lavere årsresultat, var i 2012.

Les også: Marø Havbruk i underskudd for første gang på 18 år

I likhet med Marø Havbruk, som de deler lokaliteter med, ble E. Karstensen rammet av pankreassykdom (PD) i fjor. PD har lenge vært en utfordring, men i fjor førte virussykdommen til større problemer enn tidligere – med lavere tilvekst på laksen, høy fôrfaktor og uttak av liten fisk. Tiltak ble satt inn, og det skal ikke ha vært nye smittetilfeller for selskapene siden første halvår av 2025.

Edelfisk-oppdretteren skriver videre at kvaliteten på den slaktede fisken var svært god. De siste årene har de satset på å styrke laksens skinnhelse, blant annet ved bruk av nye vaksiner. Styret anser likviditeten som god, og selskapet som svært solid.

E. Karstensen Fiskeoppdrett eies 50/50 av daglig leder Geir Erik Karstensen og styreleder Nils Tore Karstensen. Ved årsslutt hadde selskapet en egenkapital på 125,6 millioner kroner og en gjeld på 202,8 millioner kroner. Selskapet har syv faste ansatte.

E. Karstensen Fiskeoppdrett 2025 2024 Endring
Omsetning 174,3 190,8 −8,7 %
Operasjonell EBIT 3,0 51,0 −94,1 %
Resultat før skatt 6,4 59,0 −89,2 %
Driftsmargin 1,7 % 26,7 %
Alle tall i millioner kroner

iLaks har vært i kontakt med ledelsen, som ikke har kommentarer utover det som står i årsrapporten.