Ny prisopptur tar eksportørene på sengen

Etter en bunn ved halvårsskiftet har lakseprisen sakte, men sikkert, smøget seg oppover. Det stopper ikke i dag.

– Lakseprisene har gått litt opp denne uken her. Det er et overraskende sterkt marked. Det er opp et par kroner til neste uke, sier en innkjøper til iLaks.

Juli og inngangen til august gir ofte årets laveste priser. Men neste uke ligger an til å bli den femte på rad med oppgang.

– Vi er ikke kommet fullt i gang med pakkingen her hjemme, men det har vært overraskende sterkt i forhold til fjorårets priser. I fjor var det 55 kroner, nå er det 68-70 kroner til oppdretter. Det er imponerende, sier han.

Fakta

iLaks henter hver fredag etter lunsj inn spotpriser for laks. Dette er fisk som skal leveres den følgende uke. Her kontakter vi flere ledd i verdikjeden, herunder oppdrettere, eksportører og importører. Vi har alltid minst fem uavhengige kilder, selv om ikke alle kildene nødvendigvis vises på trykk. Vi varierer hvilke kilder vi bruker, og bruker ikke de samme kildene hver gang.

Protein
– Vi må ikke glemme at all annen mat, all annen protein, er blitt dyrere. Makrellen er blitt dyr, torsken er blitt ekstremt dyr, sier han, og legger til at biff koster 300-400 kroner kiloet.

For laks som skal leveres den kommende uke ser han følgende priser til oppdretter:

  • 2-3 kilo 62 kroner
  • 3-4 kilo 68 kroner
  • 4-5 kilo 69-70 kroner
  • 5-6 kilo 71-72 kroner
  • 6+ kilo 75-76 kroner

– Det er 13-14 kroner høyere enn i fjor. Men markedet er nesten to euro høyere enn i fjor. Euroen var jo 11,70. Nå er den 10,95. Det er en enorm forskjell. Det er jo sterkt. Men markedet har tatt prisen.

Fryses inn
Samtidig er han klar på at en del av fisken som kjøpes nå skal fryses inn for senere konsum.

– Det har vært en del innfrysing. Det kan jo hende at det slakker av med prisen. Det skal ikke stige mye mer før en slutter å fryse.

I det korte bildet tror han likevel prisen har begrenset oppside.

– Jeg tror ikke på noen voldsom stigning. Jeg tror vi ligger og toucher på en topp nå, sier han.

Han legger til at han tror på priser på “80 kroner pluss” i oktober, november og desember.

Volum
Prisleiet for neste uke gjentas fra flere hold.

– Jeg vil si 67, 68, 70 kroner så langt, på 3-6. Det er vel et løft, ja, sier en eksportør.

– Hva er driverne?

– Det er jeg kanskje ikke den rette til å svare på. Jeg hadde ikke trodd dette her, for å være ærlig. Jeg vet rett og slett ikke. Det må være volum som vi ikke ser som forsvinner hit og dit. Jeg synes bare riskoen blir jævla stor. Jeg fryktet et snarlig fall på 3-4 kroner, men nå kan det bli en tier i stedet.

– Det kommer mer fisk, fra de store og andre, og folk fryser ikke på disse prisene. Jeg er skeptisk. Jeg tror en del av de store har satt en del frysevolum som er solgt ut på faste priser. Og så er det ingen tvil om at de store produsentene i Europa får kjøpt på helt andre priser enn vi. Og det sier de til oss. Her er volum som forsvinner uten at vi ser det, avslutter han.

Men skal en handle fisk i dag, må en bla opp.

– Jeg har hørt snakk om de prisene, men foreløpig har vi ikke kjøpt noe ennå. Jeg vil tro at det drar seg enda litt mer opp, kanskje rundt 69-72 kroner, og 6+ en del over dette, sier en annen eksportør.

– 69/71/73 Oslo, skriver en trader på sms til iLaks. I dette ligger transportkostnader til Oslo, varierende fra 50 øre til to kroner, avhengig av geografisk plassering for pakkeriet.