Et presset flymarked sender mer fisk mot Europa, men høy påskeetterspørsel holder prisene oppe

Nyheter
0

Utfordringer i to av de tre store laksemarkedene.

Tre uker med dempet utbud av slaktefisk har bidratt til å sende den underliggende lakseprisen opp tre uker på rad. Det stopper ikke neste uke.

Fakta

iLaks henter hver fredag etter lunsj inn spotpriser for laks. Dette er fisk som skal leveres den følgende uke. Her kontakter vi flere ledd i verdikjeden, herunder oppdrettere, eksportører og importører. Vi har alltid minst fem uavhengige kilder, selv om ikke alle kildene nødvendigvis vises på trykk. Vi varierer hvilke kilder vi bruker, og bruker ikke de samme kildene hver gang.

– Jeg hører priser i området 90-94 kroner på 3-6. Storfisk 87+, sier en trader til iLaks.

Det betyr, for industristørrelsene mellom tre og seks kilo, en liten oppgang fra prisleiet som ble rapportert forrige fredag.

Økning
– Det forventes en gradvis økning i volum neste uke, som trolig vil fortsette inn i uke 13 og 14. Markedet har vært greit denne uken – verken sterkere eller svakere enn normalt. Samtidig tåler ikke markedet en for kraftig økning i volum, bemerker han.

Mange av markedsaktørene er på vei til eller allerede på plass i Boston i anledning den årlige fiskemessen der. Tidsforskjellen gjør det mer krevende enn normalt å få tak i kilder.

– Ikke helt oppdatert på priser, annet enn at vi snuser på 100 kroner, sier en oppdretter.

En annen oppdretter kjenner seg igjen i priser på midten av 90-tallet.

– Ja, hører det og litt høyere. Men ja, cirka der. Prisen har vært bra hele uken. Vi solgte fisk på 99 kroner i går i Oslo, sier han.

Kilde: Norges sjømatråd

Energisjokk
– Det er heftige priser ennå. Det har vært underskudd av laks denne uken, så salget har gått relativt bra. Absolutt. Det er mye 6+ og 7+, og det må prises langt ned for det er ikke marked for det, sier en eksportør til iLaks.

– Vi har fremdeles en situasjon med fly[kapasitet] og flyrater, og det bør være et virkelig skille mellom 3-6 og 6+. Jeg tipper 5-6 kroner imellom. 92 kroner på 3-6, tenker jeg. For det er flere aktører som har mer fisk neste uke. Vi nærmer oss påske, og det eneste markedet som går bra er Europa. 85-86 kroner på 6+.

Det er særlig vekstmarkedene i Asia som rammes av energisjokket fra Iran-krigen. Asia er særlig avhengig av olje og gass fra Midtøsten, samtidig som kostnadene for flyfrakt har økt markant. Dermed kanaliseres mer fisk til Norges tradisjonelle hovedmarked Europa.

– Det er det som skjer nå. Heldigvis har vi påske i Europa, det har de ikke i Asia. Hvis ikke hadde prisene vært annerledes. Vi har noen uker der vi vil få gode priser – hvis vi ikke er for grådige. Etter påske vil markedet fortelle oss hva som skjer.

Europa er viktig, ikke minst siden etterspørselen i USA-markedet dempes av toll.

– Det er det eneste markedet som virker nå.