Hun fikk spørsmål om det er rimelig at lakseoppdrettere risikerer å betale avgift på tapt fisk, mens bønder får erstatning. I sitt svar fremhever Marianne Sivertsen Næss (Ap) forebyggende tiltak, god fiskehelse og forsikringsordningene i havbruk.
– Hvordan begrunner fiskeri- og havministeren at havbrukere kan bli ilagt avgift, når fisk går tapt også ved naturhendelser. Mens bønder som mister dyr som følge av naturhendelser eller rovdyr, får erstatning?
Spørsmålet ble nylig stilt fra Bengt Rune Strifeldt (Frp) til fiskeri- og havministeren. Strifeldt hevdet at regjeringens forslag om lusekvoter og tapsavgift vil bli en økonomisk dobbeltbyrde for lakseoppdrettere.
Fakta
Nå har han fått svar.
– Dekker de fleste plutselige og uforutsette skader
– Aktørene i akvakulturnæringen kan iverksette ulike tiltak for å redusere risikoen for tap av fisk. God helsetilstand gjennom hele produksjonen gjør fisken bedre rustet for håndtering og eksponering for smittestoffer, skriver Næss.
Hun trekker også frem at det finnes forsikringsordninger for akvakultur.
– Forsikringene dekker de fleste plutselige og uforutsette skader som kan ramme levende fisk, både på land, i sjø og under transport, fortsetter hun.
Skal på høring
Fiskeri- og havministeren forsikrer om at alle berørte aktører vil få god mulighet til å uttale seg om tapsavgift på oppdrettsfisk, da forslaget skal sendes på høring.

«Forslaget er en oppfølging av dyrevelferdsmeldingen og må også ses i sammenheng med Havbruksmeldingens forslag om endret luseregulering. [..] I forbindelse med behandlingen av meldingen fattet Stortinget et anmodningsvedtak hvor regjeringen ble bedt om å iverksette arbeid med tiltak for å nå målsettingen satt i dyrevelferdsmeldingen om en dødelighet for alle fiskearter i akvakultur ned mot fem prosent. Som ledd i dette arbeidet utredes det nå hvordan en avgift på tapt fisk best kan innrettes,» forklarer Næss i sitt svar til Strifeldt.
Les også: Frp-topp om tapsavgift: Havbrukere straffes, mens bønder får erstatning






