– Å bli et flyselskap var nytt for oss

Nyheter
0

Bakkafrost gjør nye grep for å få ut fisken sin.

Den færøyske oppdretteren har hatt et krevende år. Ikke minst med sin produksjon i Skottland. For tiden tiden flyr selskapet vi to til tre fly ut fra Færøyene med fersk laks hver dag. Via Belgia og Dublin betjener de kinesiske og amerikanske kunder.

– Dette har gjort at vi kan flytte mer fisk til det kinesiske og amerikanske markedet, hvor marginene generelt sett er høyere, forteller økonomidirektør Høgni Dahl Jakobsen på Arctic Securites sin investorkonferanse på Hotel Continental.

Det børsnoterte selskapet gjort et spesielt grep for å nå høymargin-markedene. De har kjøpt sitt eget fly. Dette har vært en drøm de har hatt i noen år. i 2023 ble det kjent at de hadde identifisert hvilken flytype de ønsket seg. Nå er det blitt en realitet.

– Å bli et flyselskap var nytt for oss, sier han fra scenen.

– Vi har ett fly. Det er et Boeing 757. Dette bruker vi til å transportere fisk til Belgia og Dublin. Og så har vi samarbeid andre flyselskaper derfra, opplyser Jakobsen til iLaks.

Boeing 757 er et transkontinentalt 2-motors jetfly produsert av Boeing. Foto: Air Chart Service

– Hva er erfaringene hittil?

– Erfaringene er at det dels tar tid å bygge opp. Nå er vi i fast rute og har med den bedrede fleksibiliteten mulighet til å flytte mer volumer enn tidligere, svarer han.

Ifølge Bakkafrost-direktøren har grepet gjort at selskapet kan flytte mer fisk til det kinesiske og amerikanske markedet, hvor marginene generelt sett er høyere.

Fra venstre: CFO hos Bakkafrost Høgni Dahl Jakobsen og konsernsjef for SalMar Frode Arntzen. Foto: Kjartan Aa Berge