Nordlaks vil sikre strøm til nye smoltanlegg – kjøper kraftverk

Nyheter
0

Nordlaks planlegger nye anlegg for settefiskproduksjon og smolt. For å komme i  mål med det har de inngått samarbeid med Nordkraft. Nordlaks kjøper kraftverket i Fiskefjorden i Hadsel, og inngår samtidig en avtale om forsyning av vann fra Gausvik kraftverk til Rødskjær. 

– Vi har vært i dialog en stund, og nå har Nordlaks og Nordkraft funnet den løsningen  som bidrar best til å utvikle regionen, sier Nordlaks-eier Inge Berg i en pressemelding.

Han ser lyst på  fremtidens muligheter. 

For å utvikle settefiskproduksjon har Nordlaks også kjøpt landarealer i samme område fra Hadsel kommune gjennom det kommunale selskapet Trollfjord.  

Større smolt
Strategien i Nordlaks er større smolt, og da må vi jobbe med å skaffe arealer og  muligheter til å produsere denne fisken, sier direktør for Nordlaks smolt, Øivind Skjevling. 

Større smolt minker tiden fisken er i havet og den blir dermed mindre eksponert for lus og sykdom.  

Nordlaks har i dag smoltproduksjon i Mørsvika, på Innhavet og i Nusfjord. Videre  planlegges det nye og større smoltanlegg i Hadsel og på Rødskjær. 

– For noen kan det virke ulogisk å kjøpe et kraftverk når man driver med laks. Eller å selge et når man driver med kraftproduksjon. Men vi i Nordkraft skal fortsatt drifte kraftverket for ny eier, sier produksjonsdirektør Marius Larsen i Nordkraft. 

Forskjellen er at fremover vil produksjonen følge den vanntilførselen som trengs  nedstrøms i vassdraget. Det er en tilpasning kraftselskapet ikke kan gjøre for å få den  inntjeningen de trenger på sine egne kraftverk. Å drifte for andre er ikke nytt for  Nordkraft, som allerede drifter 70 kraftverk for andre i hele Norge. 

– For oss er det dermed et godt valg å selge kraftverket til Nordlaks. At Nordlaks er lokal,  lokalt eid og deler vår visjon om en fremtid her på 68 grader nord gjør det bare enda  bedre, sier Larsen. 

Industrielt samarbeid
I tillegg til kjøpet av Fiskefjord kraftverk er det er også signert avtale mellom Nordlaks og  Nordkraft om forsyning av vann fra Gausvik kraftverk til planlagt fremtidig smoltanlegg på Rødskjær. 

– Det er en milepæl å få på plass avtaler som sikrer vannforsyning, som er et fundament i  storsmoltstrategien vår, sier Eirik Welde, konsernsjef i Nordlaks. 

– Dette er bærekraft i praksis. Vi bruker vannet to ganger. Først til å produsere strøm,  deretter til smoltproduksjon. Dette har vi god erfaring med på våre smoltanlegg i Mørsvik  og på Innhavet, fortsetter han. 

Nordkraft hadde en plan om å oppgradere kraftverket. Nå skal denne oppgraderingen  gjøres av ny eier. 

– Nordlaks betaler oss selvsagt den verdien anlegget og vannet har for oss, men har  muligheter til å skape mer verdier av og for regionen gjennom å bruke vannet en gang til,  sier Marius Larsen i Nordkraft.