Sjefen gir seg etter 11 år i Vital Rørvik

Nyheter
0

– Jeg vil si det har vært et ultramaraton, sier Kristian Melgård.

46-åringen kom til jobben som daglig leder i Vital Rørvik for snart 11 år siden, etter flere år i Aftenposten Logistikk i Oslo og deretter som CEO i Norge for in-night satsingen på bildelelogistikk i Jetpak.

– Det hadde vært en tøff «fødsel» og fabrikken sto litt fast i startgropa når jeg startet her for snart 11 år siden. Sammen med flotte og dedikerte ansatte har vi bygd opp og stabilisert til kontinuerlig drift en flott fabrikk for prossesering av biprodukter fra lakseindustrien til mel og olje. Vi har jobba med feilretting, prosessendring, utbygging og optimalisering nesten sammenhengende i 11 år. 

Og samtidig produsert for full musikk. Naturligvis.

Kan ikke stå stille
– Vi kan ikke stå stille. Det slaktes mye fisk i regionen og vi håndterer daglig omkring 120 tonn slakteavfall og biprodukter fra filetproduksjon. Det må prosesseres fortløpende for å ivareta den gode kvaliteten. 

– Vi har gjennomført en prosessmessig og teknisk «total makeover». Bygningsmassen har økt fra 670 til nesten 2.000 kvadratmeter. Koke- og separeringstrinn er skiftet helt, kapasiteten er økt betraktelig. Samtidig har vi hatt fokus på å bygge gode back-up løsninger slik at vi er produksjonsdyktig 24/7, 365 dager i året. Det har vært en omfattende prosess. Og enormt lærerikt. Se for dere et topp moderne meieri. Men for fiskeslo, forklarer han.

– Jeg vil trekke fram både egne ansatte og underleverandører. Det er en fin miks med god teknisk kompetanse, stor stå-på-vilje, og etter hvert svært verdifull kunnskap om fiskemelsprosesser. Vi har omtrent ikke nedetid. Prosesstrinn kobles opp og legges om på ny PLS-styring «live». Det er utrolig hva vi har klart her ute!

I fjor omsatte selskapet for 151 millioner kroner. Resultat før skatt endte på 27,6 millioner kroner.

– Den tradisjonelle fiskemel- og olje industrien er gammel og hadde stor utstrekning langs kysten før i tiden. På 80-tallet startet en konsolidering og nå er det bare fem produsenter igjen for pelagiske arter. Island og Danmark er for så vidt også store. Jeg har besøkt de fleste og blitt kjent med mange og må si det er veldig givende å få lov til å drøfte problemstillinger med folk som har både 40 og 50 års erfaring bak seg, fortsetter han.

– Vi har skalert prosessen her for slakteavfall fra laks og produserer flotte ingredienser til fõrbransjen. Melet går til super premium produsenter av hunde- og kattemat i Europa, USA og Canada. Oljen selges til produsenter av fiskefõr i Middelhavsregionen.

Store volum
12.000 tonn ferdigvare skipes årlig fra Stakkskardet like nord for Rørvik. I hovedsak sjøveien. Tankbåtoperasjonen har blitt veldig effektiv, sist med etablering av et stort tanklager som sto ferdig sommeren 2023.

– Vi er veldig produksjonsrettet i tankegangen og det meste av fokus er innover i fabrikken. Vi har en krevende råvaresammensetning og «må være på jobb», for å si det slik. Det er ingen rett fram prosess. Så vi har hatt skoene på, og blitt god på optimalisering og på å produsere billig. Det har kastet veldig bra av seg!

– Resultatmessig har det vært en veldig fin utvikling, og omtrent all investering er båret av driften. Samtidig har vi klart å levere fin avkastning til eierne, sier Melgård.

De siste fem år har Vital Rørvik gitt et akkumulert utbytte på 135 millioner kroner.

Melgård har ikke bestemt seg for veien videre.

– Jeg har nok kommet til en korsvei nå. Det er mange muligheter her i regionen, så jeg får se hva det blir til. Jeg må benytte anledningen til å takke for mange gode bekjentskaper og for alle mulighetene vi har klart å skape her på Vital Rørvik, sier han.