Lakseeksporten til foredlingskjempen Polen stuper

Nyheter
0

Henger ikke med på rekordhøye priser.

I en årrekke har Polen vært Norges største kjøper av laks. Køer av semitrailere er blitt sendt til de store foredlingsfabrikkene til Morpol, Suempol, Milarex og Limito. Men ved inngangen til 2022 har Polen radikalt redusert sine innkjøp. Faktisk har polske importører nøyd seg med halvparten, 54 prosent for å være presis, av de fiskevolumene de hadde handlet inn på samme tid i fjor. Per uke fem har Polen importert 10.030 tonn laks fra Norge.

Frankrike har dermed passert Polen på eksportstatistikken, og er nå Norges største laksekjøper.

Høy pris
Det er flere grunner til at Polen har kuttet sine innkjøp såvidt kraftig. Pris er en sentral faktor. Et kilo laks handles denne uken et godt stykke opp på 70-tallet. Det er historisk høyt for årstiden.

– På de prisene her får de (polske foredlingsfabrikker) ikke igjen prisene sine (ved videresalg – red. anm.). De reduserer kraftig, veldig mange fabrikker. Veldig mye fisk er basert på kontrakter rundt 60 kroner til oppdretter, for hele året. 6,20-6,30 euro. Det er klart det er en betydelig forskjell når en er oppe i åtte euro, uttalte en eksportør til iLaks nylig.

En oppdretter som normalt selger en del fisk til Polen uttrykte seg slik:

– De bruker mye frossenfisk, kjøpt inn i høst, men det er ikke så mye frossenlager som man trodde. Det er begrenset hvor mye de har og hvor lenge de kan bruke det. Så snart må de kjøpe fersk igjen.

Rabatt
Polakkene er ikke kjent for å betale for mye for laksen.

I forrige uke shoppet de laks til en gjennomsnittlig eksportpris på 68,76 kroner kiloet – nær seks kroner lavere enn hva de fleste andre betalte for laksen. Eksportstatistikken skiller ikke mellom spotpris og kontraktpris.

Til sammenligning betalte Kina hele 100,12 kroner kiloet for de 750 tonn fersk laks som ble flydd inn fra Norge. Kina stiller, grunnet covid-tiltak, særlige krav til håndpakket laks i plastposer, noe få av de store norske pakkeriene tilbyr.

Kilde: SSB/Norges sjømatråd