Tall fra det chilenske fiskeridirektoratet, Sernapesca, melder om at det nå er 5.282 tonn med fisk som er død.
Den totale dødeligheten omfatter oppdrettsområdene i Los Lagos og Aysén-regionen i Sør-Chile. Mengden tilsvarer 3,4 prosent av totalbiomassen i de berørte områdene. Nå rapporteres det om økning i dødelighet omtrent daglig.
Sernapesca har nylig godkjent overføring av levende fisk fra de berørte områdene til lokaliteter som er algefrie. I Los Lagos-regionen har 5,8 millioner fisk blitt flyttet, mens 348.750 fisk har blitt flyttet fra Aysén-regionen. I tillegg har myndighetene godkjent slakting av av 1,3 millioner fisk.
Konserndirektør i Salmones Camanchaca, Ricardo García, sier til iLaks at det ser ut til at algeoppblomstringen er på vei til å avta.
Selskapet har mistet 1,3 millioner fisk som følge av algen, noe som tilsvarer en verdi på 37,5 millioner kroner.
🆘 #ÚltimaHora favor RT! vecinos envían #FotoDenuncia !!!
Barcos arrojando mortandad de SALMONES directo al #FiordoComau y “cesárea “ de redes !!! @SMA_CL @sernapesca @chungungoSNP @cris_delamaza @CarolaSchmidtZ @jjdonosor @CNNChile @biobio @FIMA_Chile @TerramChile @Aidaespanol pic.twitter.com/W2PpxSXDpx— ❗️Defendamos Chiloé❗️ (@DefendamsChiloe) April 12, 2021