ANNONSEARTIKKEL |
– Selvfølgelig betyr det mye at landstrøm gir oss en konkurransefordel. Minst like viktig er det at vi ser hva det betyr for kvaliteten på fisken.
Leif Ole Torrissen er teknisk koordinator i Norcod, et havbruksselskap med hovedkontor i Trondheim. Selskapet driver oppdrett av torsk som markedsføres under navnet Snow Cod, på seks lokaliteter langs kysten av Trøndelag og Nordland.
To av lokalitetene er allerede koblet til landstrøm. Nå samarbeider Norcod og JM Hansen om å elektrifisere den tredje fôrflåten.
Utmerket samarbeid
Sammen med Kristian Haug Flakk, som er prosjektleder havbruk hos JM Hansen, har Leif Ole hatt ansvaret for å få landstrøm til fôrflåter og merder.
Elektrifiseringen av anleggene krever både planlegging og tålmodighet. Fra arbeidet startet til flåtene var klare for ferdigbefaring, gikk det et års tid.
Før en fôrflåte kan kobles til landstrøm, må flere forhold avklares:
Sparer inn investeringen på to år
Landstrøm gir Norcod mer enn en stabil strømforsyning. Når dieselaggregatene erstattes med strøm fra land, reduseres også støy og utslipp fra driften. Det er en fordel både for de ansatte og for omgivelsene rundt oppdrettsanleggene.
Men det er også god økonomi i å kutte dieselen.
Norcod vil derfor fortsette arbeidet med å elektrifisere flere av anleggene. Målet er å få landstrøm på alle lokalitetene der det lar seg gjøre.
Selv om anleggene er elektrifisert, har flåtene fremdeles dieselaggregat som backup i tilfelle landstrømmen skulle falle ut.
Et steg mot mer autonome fôrflåter
Landstrøm kan også gjøre det enklere å ta i bruk nye digitale løsninger. Når flåtene får fiberbredbånd, åpner det for bedre overvåking og fjernstyring av systemene.
Bedre digital infrastruktur kan dermed være et steg på veien mot mer autonome fôrflåter, der flere funksjoner kan overvåkes og styres uten at noen må være fysisk til stede.
For Norcod handler valget av landstrøm både om økonomi, driftssikkerhet og kvaliteten på fisken.

