Fra operatør til analytiker: AKVA observe gir fôreren bedre oversikt og beslutningsgrunnlag.

ANNONSEARTIKKEL  |

Kan fôrsvinnet reduseres?

I oppdrett utgjør fôret fra 40 til over 50 % av kostnadene. Dermed får selv små avvik store økonomiske konsekvenser. Samtidig vet vi at selv de beste fôrerne arbeider i et miljø med så mange parallelle variabler at perfekt fôring – hver gang – i praksis er umulig å oppnå med bare menneskelig observasjon. Finnes det et verktøy som gjør fôreren i stand til å utføre jobben perfekt, hver eneste dag?

Beste praksis blir standard

I AKVA group mener vi at svaret er ja – og nå har vi også tallene som langt på vei gir oss rett:

  • AKVA observe er en AI-basert fôringsassistent som analyserer video, sensordata, fiskeadferd og fôringsdata, sier Ole Kristian Sivertsen, CEO Digital i AKVA group.
Han er full av begeistring for de gode resultatene som kommer inn fra anlegg som har tatt i bruk AKVA observe: – Reduserer du fôrsvinnet med en kvart pellet per fisk per dag, så har du tjent inn det som løsningen koster. Alt du sparer ut over det, går direkte til bunnlinjen. Den kvarte pelleten tilsvarer en FCR-reduksjon på 0,01 poeng, men flere av våre kunder som allerede bruker AKVA observe kan vise til resultater på 10 ganger så stor reduksjon, nærmere 0,1 poeng. Her er det med andre ord muligheter for en svært god gevinst.

Ole Kristian Sivertsen, CEO Digital i AKVA group, mener AI-basert beslutningsstøtte vil gjøre beste praksis til standard i fôringen. Foto: AKVA group

Han forklarer: – Systemet filtrerer bort støy, tolker fiskens atferd, appetittfaktor, og registrerer pellets i vannet. Basert på dette gir det operative anbefalinger til fôreren i sanntid. Resultatet er at beste praksis blir standard – uavhengig av hvem som er på jobb, hvor mange merder som skal følges opp samtidig eller hvor lenge det er siden forrige kaffepause. For fôreren betyr det i praksis en digital assistent som gjør det lettere å følge med overalt hele tiden. Samtidig kan AKVA observe håndtere en rekke rutineoppgaver som ellers ville tatt tid og oppmerksomhet. Dermed kan fôreren bruke mer tid på det som faktisk krever fagkompetanse: Tolke biologien, ta kritiske beslutninger og sikre god fiskevelferd.

Fra raske runder til jevne prestasjoner: Hvordan gjøre optimal fôringsprestasjon repeterbar

Gratis webinar om AKVA observe 30. april 12.00-12.45

Fra operatør til analytiker

Ole Kristian er tydelig på at AKVA observe er et viktig støtteverktøy: – Selv om teknologien er avansert, er ikke målet å erstatte mennesker. Oppdrett er biologi – og biologien trenger fortsatt mennesker. AKVA observe er ikke utviklet for å gjøre anleggene til automatiserte fabrikker. Tvert imot. Målet er å frigjøre kapasitet hos de som kan faget best. Når systemet tar seg av rutineoppgaver, overvåking og analyse, kan fôreren i større grad gå fra å være operatør til å bli analytiker og beslutningstaker. Det gjør fagfolkene enda bedre i jobben sin, sier han.

Systemet kombinerer videoanalyse, sensordata og fôringsdata for å gi operative anbefalinger. Foto: AKVA group

AKVA observe leveres i tre nivåer – Toppsystem, KI-assistanse og Co-pilot – tilpasset ulike behov for analyse og automatisering.

Godt samarbeid – enkelt å bruke

I AKVA group har vi lang erfaring med å utvikle løsninger som blir standard i bransjen.

En viktig grunn til det er at vi samarbeider tett med oppdretterne. Dette gjelder også i utviklingen av AKVA observe. I dag brukes AKVA observe på mer enn 170 lokaliteter internasjonalt. Nå står Norge for tur, og i skrivende stund samarbeider vi tett med en større aktør for å tilpasse den norske versjonen av AKVA observe.

 

AKVA observe er først og fremst en software-løsning. Systemet krever minimal ekstra hardware og kan enkelt integreres med eksisterende kameraer og systemer. Løsningen leveres som abonnement per lokalitet, og koster like mye om du har 1, 2 eller 10 merder. Siden ulike oppdrettere har ulik fôringspraksis, er det vanskelig å være helt nøyaktig på pris uten å ha regnet spesifikt på ditt anlegg, men, som du vet – en kvart pellet her og en kvart pellet der, det blir fort penger av sånt!

Vil du se hvordan AKVA observe kan brukes på ditt anlegg?

side-area-logo

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua